W dn. 10-12.03.2025r. w Zespole Szkół nr 3 im. S. Staszica we Włoszczowie odbył się finał XLVII Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie.
Inicjatorem i głównym organizatorem Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie jest Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny w Warszawie, który przeprowadza Olimpiadę przy ścisłej współpracy z Wydziałem Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Olimpiada ma zasięg ogólnopolski. W Olimpiadzie wzięło udział 11 szkół z całej Polski.
– Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu
– Zespół Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie
– Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem
– Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach
– Zespół Szkół Spożywczych w Bydgoszczy
– Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju
– Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu
– Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen Franciszka Kleeberga w Lublinie
– Zespół Szkół Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie
– Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach
-Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce
XLVII Olimpiada Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie została objęta Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Olimpiada była organizowana dla uczniów szkół średnich i mogli w niej brać udział uczniowie kształcących się w zawodach: technik technologii żywności i technik przetwórstwa mleczarskiego.
Ostatniego, trzeciego dnia ogłoszono wyniki Olimpiady, a w imieniu organizatora tj. KZSM Zw. Rew. zabrał głos Arkadiusz Pisarek – Prezes Zarządu KZSM Zw. Rew.
Ponadto wśród gości znaleźli m.in. Bartłomiej Dorywalski – Poseł na Sejm RP, Dariusz Czechowski – Starosta Włoszczowski, Michał Skotnicki -Wojewoda Świętokrzyski, Ryszard Pyzior – Prezes Zarządu OSM Włoszczowa, Małgorzata Krzywda – Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Dudziński Marian – organizator Olimpiady sprzed 25 lat, emerytowany nauczyciel, Górska Kazimiera – Organizator Olimpiady sprzed 25 lat, emerytowana nauczycielka, Agnieszka Kozieł – Przewodnicząca Rady Rodziców przy ZS Nr 3 we Włoszczowie
Zwycięzcą tegorocznej Olimpiady w kategorii indywidualnej została uczennica z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu.
Drugie miejsce zajęła uczennica również z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego w Łowiczu, a trzecie uczennica z Zespołu Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie.
W klasyfikacji zespołowej zwyciężyła reprezentacja uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu.
Drugie miejsce zajął Zespół Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie,
a trzecie miejsce Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem.
Zwycięzca klasyfikacji drużynowej – szkoła z Łowicza odebrała puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Laureaci i finaliści Olimpiady zawodów III stopnia uzyskali uprawnienia do zwolnienia na maturze z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe zgodnie z postanowieniami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Ponadto 10 najwyżej sklasyfikowanych uczniów uzyskało uprawnienia do przyjęcia na I rok studiów na Wydziale Nauki o Żywności UWM w Olsztynie bez postępowania kwalifikacyjnego.
XLVII Olimpiada Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie była finansowana z Funduszu Promocji Mleka.
Do zobaczenia za rok.
#Fundusze Promocji