MLEKOVITA: odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Rada Nadzorcza i Pracownicy dziękują twórcy marki Mlekovita i jej sukcesu Prezesowi Dariuszowi Sapińskiemu poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej na jego cześć.

Grupa Mlekovita cały rok świętuje 30-lecie marki. Kolejną ku temu okazją było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na cześć Prezesa Zarządu Grupy Mlekovita Dariusza Sapińskiego połączone z poświęceniem nowych inwestycji, które odbyło się 5 listopada 2022 r.

Ten jubileuszowy rok jest rokiem wyjątkowym dla Mlekovity. Mierzyliśmy się i nadal musimy się mierzyć z wyzwaniami na wielu polach, ale jesteśmy firmą odpowiedzialną i codziennie wywiązujemy się z tego zobowiązania. Cokolwiek nie działoby się w bliższym czy dalszym otoczeniu, dla Mlekovity nie ma innej drogi niż zrównoważony rozwój. Tę misję podzielamy wszyscy w firmie – od rolników – dostawców mleka przez pracowników po kadrę zarządzającą – mówił Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński, inaugurując część oficjalną jubileuszowego spotkania. Wcześniej wraz z członkami Rady Nadzorczej oraz zaproszonymi gośćmi dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej obchodzony w 2022 r. jubileusz 30-lecia marki Mlekovita oraz dedykowanej przez Radę Nadzorczą i pracowników Prezesowi Dariuszowi Sapińskiemu – twórcy marki Mlekovita i jej sukcesu, który rozwinął polskie mleczarstwo na skalę światową. Tuż po tej uroczystej chwili, podczas zwiedzania zakładu, poświęcenia nowych inwestycji: linii produkcyjnych na Wydziale UHT i Masłowni oraz nowo otwartego Bistro Mlekovitka dokonał Biskup Tadeusz Bronakowski.

Nowe inwestycje to nie tylko skala produkcji – to też dbałość o jakość i bezpieczeństwo produkowanej przez nas żywności, by konsument, kupując nasze produkty, miał pewność, że dokonuje najlepszego wyboru. I dlatego nieustannie inwestujemy w rozwój nowoczesnych technik i technologii – aby oferowane produkty były nie tylko nowoczesne, ale też wspierały zdrowie. Nowe obiekty i linie produkcyjne mają służyć przede wszystkim naszym konsumentom – podkreślał podczas wystąpienia Prezes Dariusz Sapiński.

Podczas gdy Prezes w swoim wystąpieniu prezentował strategię firmy Mlekovita i jej osiągnięcia, przekładające się na rynkowy sukces lidera branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, zaproszeni goście akcentowali zasługi kierującego od blisko czterech dekad Mlekovitą Dariusza Sapińskiego. Budowniczym, który miał wizję, potrafił do niej przekonać spółdzielców, rolników, władze lokalne czy producentów jest Prezes Dariusz Sapiński. To dzięki niemu niewielkie miasto w województwie podlaskim, którego liczba mieszkańców nie przekracza 10 tysięcy, stało się polskim, europejskim i światowym symbolem przedsiębiorczości, ale co najważniejsze: kolebką narodzin polskiego mleczarstwa. To właśnie tu narodziło się polskie mleczarstwo – mówił w swojej laudacji Prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prof. dr hab. Konrad Raczkowski, nazywając Prezesa Dariusza Sapińskiego ojcem polskiego mleczarstwa. Przypominając zaś historię transformacji ustrojowej i uwolnienia cen, które skutkowało hiperinflacją, masowymi upadłościami wielu branż w Polsce i dużej wyprzedaży majątku państwowego, wskazał, że Prezes ówczesnej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej postanowił ochronić majątek spółdzielców, urynkowić przedsiębiorstwo i całkowicie zmienić model działania, powołując w roku 1992 Mlekovitę, dla której osobiście opracował logo i nadał nazwę. – W moim przekonaniu Prezes Dariusz Sapiński już zapisał się w panteonie wielkich ludzi Polski, a jak mawiał Kardynał Stefan Wyszyński, którego imię nosi też mój uniwersytet: „Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej”. Ja dodałbym, że wielkość nie przychodzi sama i wymaga trzech rzeczy: pracy, pracy i jeszcze raz pracy. Te trzy elementy jako jedno są wpisane w DNA zarówno Mlekovity, jak i Prezesa. To nie jest tak, że coś się dzieje samo. Za tym wszystkim stoi praca – podsumował swoje wystąpienie prof. Raczkowski.

Zasługi Prezesa Zarządu Dariusza Sapińskiego w rozwoju firmy, polskiego mleczarstwa i całej polskiej gospodarki podkreślali również inni zaproszeni goście. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Kołakowski podkreślał znaczenie Mlekovity jako eksportera. – Jestem pełen uznania dla menedżerskiego kierowania tym wielkim koncernem, dziś już koncernem globalnym. 167 państw klientów jest wynikiem najwyższym – od wielu lat funkcjonuję w przestrzeni publicznej i nie znam firmy, która eksportowałaby do większej liczby państw – mówił wiceminister.

Na siłę marki na rynku zagranicznym wskazywał również prezes współpracującej z Mlekovitą firmy VICI Polska sp. z o.o. – Od 10 lat udaje nam się wspólnie rozwijać eksport na kierunku dalekowschodnim. Zaczynaliśmy od Chin, od niewielu kontenerów, a w tej chwili w niektórych miesiącach liczba naszych wspólnych wysyłek osiąga liczbę nawet ponad 500 kontenerów. Z naszego rozeznania wynika, że żadnemu polskiemu eksporterowi nie udaje się osiągać takich wyników – podkreślał Marek Rataszewski.

Na uroczystość z jubileuszowymi gratulacjami przybyli również m.in. Senator Jacek Bogucki, Starosta Wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, Prezes Zarządu Strzeleckiej Grupy Producentów Mleka Andrzej Jarmasz czy Honorowy Konsul Republiki Kazachstanu w Białymstoku i Rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku prof. WSE dr Aleksander Prokopiuk, który odczytał list gratulacyjny od Alima Kirabayeva, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Kazachstanu w Rzeczypospolitej Polskiej. List gratulacyjny, doceniający wkład Grupy Mlekovita w rozwój polskiej gospodarki, przesłała również Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska.

Sobotnia uroczystość to już kolejne z wydarzeń zaplanowanych dla uświetnienia jubileuszu 30-lecia marki Mlekovita, będących okazją do świętowania dla całej społeczności skupionej wokół firmy: rolników – dostawców mleka, firm i osób współpracujących z Mlekovitą, pracowników oraz konsumentów. W ostatnich miesiącach odbyły się m.in.: I Ogólnopolskie Forum Partnerów Biznesowych, Wypasiony Piknik, I Ogólnopolski Mleczarski Kongres Handlu. Z okazji jubileuszu we wrześniu wizytę w centrali firmy złożył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Mlekovita świętowała 30-lecie marki również podczas Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie oraz międzynarodowych targów Polagra w Poznaniu. W najbliższym czasie zaplanowane jest m.in. jubileuszowe spotkanie z pracownikami o najdłuższym stażu pracy w centrali Grupy Mlekovita, a kolejną okazją świętowania 30. urodzin brandu będą też zbliżające się targi mleczarskie Mleko-Expo.

Biuro Prasowe MLEKOVITA

Komunikat nr 13/2022