Na giełdzie spadły ceny prawie wszystkich produktów mlecznych

Na ostatniej nowozelandzkiej giełdzie Fonterra z dnia 1 czerwca br. wszystkie ceny produktów mleczarskich z wyjątkiem sera cheddara (wzrost o 0,5%) spadły. Nieznaczny spadek odnotowano na mleko w proszku pełne i odtłuszczone – o 0,5%. Na podobnym poziomie – o 0,8% – spadły ceny bezwodnego tłuszczu mlecznego, a o 1,6%, spadła cena laktozy. Najwyższy spadek bo o 7,5% zanotowała maślanka w proszku – mówi Waldemar Broś, Prezes Zarządu KZSM.

– To co budzi nasz niepokój to znaczy spadek cen masła. Jest to najwyższy spadek od giełdy, która odbyła się w dniu 4 maja br. – dodaje.

Przeciętne ceny uzyskane na masło wyniosły ok 3.850 Euro/tonę i były niższe w stosunku do giełdy sprzed dwóch tygodni o 5,4%.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Mała produkcja masła w UE

– Zjawisko to jest o tyle niepokojące, bo produkcja masła w tym roku jest niższa w UE o ok. 3% a w Polsce jest na poziomie roku biegłego. Myślę, że zasadniczy wpływ na poziom cen masła mają jednak zmniejszone jego zakupy przez Stany Zjednoczone i Arabie Saudyjską. Miejmy nadzieję, że załamanie na rynku masła jest chwilowe, bo są już pierwsze sygnały o wzroście zainteresowania zakupem masła – mówi Waldemar Broś.

Zaznacza, że natomiast można powiedzieć, iż na dzisiaj jest dość stabilna sytuacja na rynku handlu mlekiem w proszku.

Autor: Roman Wieczorkiewicz, Portal spożywczy