W dniu 24 kwietnia 2025 r. w Warszawie odbyło się spotkanie branży przetwórstwa mleczarskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach realizacji projektu „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego. Zwiększanie udziału przedstawicieli i przedstawicielek branż w rozwoju kształcenia zawodowego i uczenia się w miejscu pracy”.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Departamentu Kształcenia Zawodowego MEN oraz osoby reprezentujące organizacje branżowe, pracodawców, ekspertów oraz administrację rządową i instytucje otoczenia biznesu.
Tematem przewodnim konferencji było zapotrzebowanie branży mleczarskiej na kadry średniego i niższego szczebla, sposoby pozyskiwania pracowników oraz potrzeby i oczekiwania branży związane z kształceniem zawodowym. Omówiono także możliwości współpracy pracodawców ze szkolnictwem branżowym, w tym uczenia się w miejscu pracy oraz pozyskanie reprezentantów branży do trwałej, systemowej współpracy z MEN, mającej na celu doskonalenie i rozwój systemu kształcenia zawodowego.
Ponadto, uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w debacie na temat wspólnych działań na rzecz przygotowania i doskonalenia kadr na potrzeby branży oraz rozwoju kształcenia zawodowego i uczenia się w miejscu pracy.
Prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Pan Arkadiusz Pisarek zabrał głos w toku dyskusji, przedstawiając działania KZSM ukierunkowane na rozwój i rekrutację kadr branży mleczarskiej. Przybliżył zebranym temat organizowanej przez KZSM i UW-M Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie, która adresowana jest do uczniów szkół średnich kształcących się w zawodzie technik technologii żywności i technik przetwórstwa mleczarskiego. Na organizację Olimpiady KZSM pozyskuje finansowanie z Funduszu Promocji Mleka. Prezes przedstawił problemy, z jakimi mierzą się zakłady mleczarskie w zakresie pozyskiwania pracowników. Podkreślił znaczenie wykwalifikowanej kadry dla rozwoju branży mleczarskiej. Wskazał na pozytywne efekty, jakie daje współpraca przemysłu z placówkami edukacyjnymi.