KE: nowa wersja narzędzia ROSA 2

KE poinformowała, iż rozpoczyna testowanie nowej wersji narzędzia ROSA 2 w Access2Markets, które ma być jeszcze bardziej przejrzystsze, prostsze, bez zbędnych informacji, w użytkowaniu dla odbiorcy w analizie czy dany towar spełnia reguły pochodzenia w preferencyjnych umowach handlowych UE-kraje trzecie. Ma nowy interface. Obecnie wersja testowa dotyczy umów handlowych UE z Kanadą, Japonią, Koreą Pd., Wielką Brytanią.
Informacje w tym zakresie dostępne są na stronie A2M : https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/news/rosa-2-launches-beta-version

Aby przetestować nową wersję ROSA 2 należy jak dotychczas skorzystać z zakładki My Trade Assistance (żółta), wpisać interesujący nas kod taryfowy w eksporcie z Polski do jednego z ww. krajów, po zatwierdzeniu dostępna będzie informacja o możliwości przetestowania także wersji ROSA 2 (tradycyjne narzędzie ROSA oczywiście jest także dostępne).

KE przygotowała również ankietę do wypełnienia aby zgłosić uwagi czy wersja ta jest bardziej funkcjonalna od dotychczasowej (po dokonaniu ww. samooceny w ROSA 2 na dole strony pojawi się ikonka: Survey – Help us improve ROSA)

Zachęcamy zatem Państwa do przetestowania nowej wersji  ROSA 2 oraz wypełnienia ankiety KE na temat jej funkcjonowania.Zachęcamy również aby przekazać tę informację w ramach Państwa kontaktów z naszą administracją, jak również z polskim biznesem, zwłaszcza SMEs dla zapoznania się z nową wersją ROSA 2 i przekazania swoich uwag do KE w ramach ww. ankiety.

Kwestia ta zapewne będzie omawiana przez KE na kolejnym Seminarium KE dot. funkcjonowania Access2Markets w dniu 10 lutego br. (prowadzone także w j.polskim). Informacja i rejestracja:  https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/content/events-access2markets

Przykładowy wycinek dla przetestowania nowej wersji ROSA 2: